Thermal Havuz

Karahayıt’ın  yer altı suları 60 derece sıcaklığında olup, önemli şifa kaynağıdır. Bu nedenle her yıl milyonlarca misafir Pamukkale ve Karahayıt bölgesini gezi ve sağlık amaçlı ziyaret etmektedir,

Su içerisinde bulunan mineraller ortopedik, romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, stres, adele spazmları, cilt hastalıkları, saç ve tırmak hücrelerinin canlanması gibi bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Kendine Özgü Travertenler – Kırmızı Su

Karahayıt’ta “kırmızı su” olarak bilinen bir kaynak yer alıyor. Kendine özgü travertenleri olan ve rengi kırmızının tonlarını barındırdığı için bu adla anılan bu kaynak da oldukça ünlü. 90’lı yıllarla birlikte Karahayıt’ın ünü yayılmaya başlayınca, Karahayıt’a birçok yeni otel, özellikle 5 yıldızlı oteller yapılmaya başlandı.

Günümüzde Pamukkale’deki çok yıldızlı otellerin büyük çoğunluğu Karahayıt’ta bulunuyor. Yıllar öncesinin kendi halinde bir mahalle olan Karahayıt, kaplıcaları sayesinde bugün kaplıca turizminin Türkiye’deki en çok ziyaret edilen ve tercih edilen merkezi haline geldi. Bunda, günde sadece 15-30 dakikasını şifalı banyolarda geçiren misafirlerin, diğer zamanlarında yakın çevrede yapabileceği turistik etkinliklerin olması önemli rol oynuyor.

Hangi Hastalıklara Faydalı?

Kalp, damar sertliği Yüksek tansiyon Romatizma-siyatik Sinir, lumbago Uyuz Sivilce, kaşıntı gibi cilt hastalıklarına faydalidir.

Suyu da faydalı, çamuru da

Özel Nobel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Mesul Müdürü Kaplıca Kür Hekimi Doktor Turgay Sehil:

Kırmızı termal su, 58 derece sıcaklıkta yerin altından çıkmakta olup mikst formda sodyum, bikarbonat, sülfat, kalsiyum, magnezyum, karbondioksit içeriyor. Kırmızı termal su, tedavinin süresinin ve şeklinin doktor tarafından belirlenmesi koşuluyla, ankilozan spondilit, romatoid artrit, psöriatik artrit gibi romatizmal hastalıklarda, dejeneratif eklem hastalıkları (artrozlar), omurganın dejeneratif hastalıkları, bel ve boyun fıtıkları, osteoporoz gibi kas ve iskelet sistemi hastalıklarında, fibromiyalji sendromu gibi kronik ağrı durumlarında, spor yaralanmaları, kaza sonrası operasyonları gibi ortopedik hastalıklarda ve hemipleji, pleji, parapleji, multiple skleroz, parkinson gibi nörolojik hastalıkların rehabilitasyonunda farklı banyo formları şeklinde kullanılıyor. Bunun yanında psöriazis, ekzama, nörodermit gibi cilt hastalıklarında da gerek banyo formları gerekse suyun muhteviyatındaki çamurun cilt üzerine uygulanmasıyla tedavi amacıyla kullanılıyor.

Ayrıca kırmızı termal suyun içilmesi yöntemi de hipertansiyon, diyabet, mide ülseri ve kabızlık gibi kronik gastrointestinal hastalıklarda ve kronik ürogenital hastalıklarda tedavi amacıyla uygulanıyor.