Denizli il merkezine yaklaşık 40 km mesfada konumlanan Karahayıt, Türkiye’nin önde gelen termal su merkezlerindendir. Her mevsim 60 dereceye yakın sıcak suyu ile merkez, pek çok konaklama birimine de ev sahipliği yapmaktadır. Karahayıt’ın yer altı suları şifa doludur. Su içerisindeki mineraller pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bu nedenle her yıl milyonlarca turist Pamukkale ve Karahayıt bölgesini gezi ve sağlık amaçlı ziyaret etmektedir,
Polat Thermal Hotel 30 yillik tecrubesi ile hem yerli hem yabanci misafirlerini agirlarken, 5 yildizli otel olmanin tum avantajlarini degerli misafirlerine saglamakdan gurur duyumaktadir.
Karahayııt’ın dünyaca ünlü “Kırmızı Su” isimli sıcak suları ortopedik, romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, stres, adele spazmları, cilt hastalıkları ve seç tırmak hücrelerinin canlandırılmasında önemli yarar sağlamaktadır. Temizlenmiş hali ile termal sular mide, yemek borusu rahatsızlıkları ve kemik erimesine karşı kalsiyum eksikliğinin giderilmesinde faydalıdır.

Kendine özgü travertenler

Karahayıt’ta “kırmızı su” olarak bilinen bir kaynak yer alıyor. Kendine özgü travertenleri olan ve rengi kırmızının tonlarını barındırdığı için bu adla anılan bu kaynak da oldukça ünlü. 90’lı yıllarla birlikte Karahayıt’ın ünü yayılmaya başlayınca, Karahayıt’a birçok yeni otel, özellikle 5 yıldızlı oteller yapılmaya başlandı. Günümüzde Pamukkale’deki çok yıldızlı otellerin büyük çoğunluğu Karahayıt’ta bulunuyor. Yıllar öncesinin kendi halinde bir mahalle olan Karahayıt, kaplıcaları sayesinde bugün kaplıca turizminin Türkiye’deki en çok ziyaret edilen ve tercih edilen merkezi haline geldi. Bunda, günde sadece 15-30 dakikasını şifalı banyolarda geçiren misafirlerin, diğer zamanlarında yakın çevrede yapabileceği turistik etkinliklerin olması önemli rol oynuyor.

HANGİ HASTALIKLARA FAYDALI?

Kalp, damar sertliği Yüksek tansiyon Romatizma-siyatik Sinir, lumbago Uyuz Sivilce, kaşıntı gibi cilt hastalıklarına faydalidir.

Suyu da faydalı, çamuru da

Özel Nobel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Mesul Müdürü Kaplıca Kür Hekimi Doktor Turgay Sehil:

Kırmızı termal su, 58 derece sıcaklıkta yerin altından çıkmakta olup mikst formda sodyum, bikarbonat, sülfat, kalsiyum, magnezyum, karbondioksit içeriyor. Kırmızı termal su, tedavinin süresinin ve şeklinin doktor tarafından belirlenmesi koşuluyla, ankilozan spondilit, romatoid artrit, psöriatik artrit gibi romatizmal hastalıklarda, dejeneratif eklem hastalıkları (artrozlar), omurganın dejeneratif hastalıkları, bel ve boyun fıtıkları, osteoporoz gibi kas ve iskelet sistemi hastalıklarında, fibromiyalji sendromu gibi kronik ağrı durumlarında, spor yaralanmaları, kaza sonrası operasyonları gibi ortopedik hastalıklarda ve hemipleji, pleji, parapleji, multiple skleroz, parkinson gibi nörolojik hastalıkların rehabilitasyonunda farklı banyo formları şeklinde kullanılıyor. Bunun yanında psöriazis, ekzama, nörodermit gibi cilt hastalıklarında da gerek banyo formları gerekse suyun muhteviyatındaki çamurun cilt üzerine uygulanmasıyla tedavi amacıyla kullanılıyor. Ayrıca kırmızı termal suyun içilmesi yöntemi de hipertansiyon, diyabet, mide ülseri ve kabızlık gibi kronik gastrointestinal hastalıklarda ve kronik ürogenital hastalıklarda tedavi amacıyla uygulanıyor.